مغزی امنیت روسیه سایبری مقابله همکاری

مغزی: امنیت روسیه سایبری مقابله همکاری تروریسم الجزایر الجزایر

گت بلاگز اقتصادی همگام با محصولات چینی از طلوع دل انگیز تا غروب غم انگیز ! ، واردات سنگ قبر از چین

در میان انواع و اقسام واردات های بی رویه،تأمین سنگ قبرِ مورد نیازِکشور از چین از نمونه موارد عجیبی به نظر می‌رسد که بیش از پیش عمق بی تدبیری دستگاه‌ها و مسئ

همگام با محصولات چینی از طلوع دل انگیز تا غروب غم انگیز ! ، واردات سنگ قبر از چین

به گزارش خبرنگار صنعت،تجارت و کشاورزی گروه اقتصادی گروه تحریریه سایت جوان، کشور کشور عزیزمان ایران از حیث اقتصادی با معضلات عدیده و متعددی روبرو هست، تورم، رکود، کمبود نقدینگی، نظام بانکداری ناکارآمد، موانع تولید، چالش های پیش رو در عرصه صادرات، نظام مالیاتی نه چندان مطلوب، پایین بودن ساعت کار مفید، کم کردن ظرفیت کارخانجات، بیکاری، فارغ التحصیلانی که با مهارت بیگانه هستند، کمبود مواد اولیه، وابستگی اقتصاد به نفت و مواد متعدد و متکثر دیگری که اشاره جز به جز آن در این مجال نمی گنجد و البته در تمامی موارد مذکور چه بسیار جلسات، توصیه ها، ارائه طرح و نظرات کارشناسی و آزمون و اشتباهات متعددی که تجربه کرده ایم و متأسفانه همچنان در اندر خم یک کوچه به سر می بریم.
در این میان، پدیده واردات بی رویه، از معضلاتی است که خود مسبب و ریشه بسیاری از نارسایی های اقتصاد و حتی اجتماعی و فرهنگی محسوب می شود.

عبارات مهم : ایران

در طول سالیان گذشته، اقلام و کالاهای متعددی در لیست واردات قرار گرفته، از بیل و کلنگ، سوزن گرفته تا عطر و ادکلن و تجهیزات و ادوات صنعتی، ولی کمتر از واردات سنگ قبر سخن به میان آمده است.
به واقع باید گریست به حال و روز اقتصادی که جهت تأمین بخشی از سنگ قبر مورد نیاز خود نیز، چشم به شرق آسیا می دوزد.
عمق این فاجعه زمانی اسفناک تر می شود که کشور عزیزمان ایران به عنوان چهارمین دارنده سنگ معدن در دنیا مطرح است.
چندی پیش، مدیر اتحادیه سنگ اصفهان (علی مختاری) در گفت و گویی با رسانه ها از فعالیت 6 هزار واحد تولیدی سنگ بری از کشور عزیزمان ایران خبر داد، بر اساس بیانات وی، کشور عزیزمان ایران بعد از هند، چین و ایتالیا، دارنده رتبه چهارم سنگ معدن در دنیا هست، با این وجود، بخشی از سنگ مورد نیاز کشور از چین، هند و ترکیه تأمین می شود.
البته بنابر گزارشات منتشر شده، 90 درصد از سنگ مورد نیاز ساختمانی کشور از محل منابع داخلی تأمین می شود ولی مشخص نیست با وجود ظرفیت های بالقوه موجود در این حوزه، بر چه مبنا و اساسی کشور عزیزمان ایران به یکی از بازار مصرف های سنگ قبر تولید شده است از آن سوی مرزها تبدیل می شود، معضلی که قطعاً در کم کردن ظرفیت اشتغال و تولید مرتبط با این عرصه بی تاثیر نیست و استمرار اوضاع موجود و وابستگی هر چه زیاد به تأمین سنگ از آن سوی مرزها، نتیجه جز تعطیلی بسیاری از مراکز و واحدهای تولیدی مرتبط با این بخش نخواهد داشت.
حمید رضا اکبریان، یکی از فعالان حوزه فروش و توزیع سنگ در گفت و گو با خبرنگار صنعت،تجارت و کشاورزیاظهار داشت: متأسفانه قیمت ارزان تر سنگ های چینی، باعث شده است تا اقبال به سنگ های داخلی کم کردن یابد در صورتی که بسیاری از سنگ های مذکور (چینی) از کیفیت مورد نیاز و کافی برخوردار نیستند.
وی افزود: از سوی دیگر، مستهلک شدن و قدیمی بودن بعضی از ادوات و تجهیزات نیز مزید بر علت شده است تا بر پیچیدگی ها و پرسشها فعالیت در این حوزه افزوده شود.
اکبریان به طنز و مزاح گفت: ظاهراً محصولات چینی، بعد از فوت نیز، گریبان ما را رها نمی کنند و همچنان باید اقلام و محصولات چینی در هر دو دیار فانی و باقی با ما همراه باشد.
این فعال در حوزه خرید و فروش سنگ گفت: البته نارسایی های عرصه تولید و فروش سنگ صرفاً به سنگ قبر خلاصه نمی شود و متأسفانه بعضی افراد و گروه ها جهت کسب سود بیشتر، به واردات سنگ های خارجیِ گوناگون مبادرت می ورزند که پیامد آن در تسریع روند تعطیلی و انزوای کارخانجات و مراکز تولید سنگ در کشور تأثیرگذار خواهد بود.
وی افزود: متأسفانه در بخش های گوناگون استخراج، تولید و فروش با مشکلاتی جدی و عدیده روبرو هستیم که حل و فصل آن در شرایط موجود، ضرورتی اجتناب ناپذیر به نظر می رسد.
اکبریان در تشریح معضلات حوزه تولید و فروش سنگ ایرانی گفت: هزینه تمام شده است بالا، امکان مسابقه تنگاتنگ با سنگ های خارجی را از کشور عزیزمان ایران سلب کرده و همین عنوان باعث تفاوت قیمتی قابل توجهی میان تولیدات ایرانی و چینی می شود.
این فعال در حوزه تولید و فروش سنگ عنوان کرد: رکود صنعت ساختمانی از دیگر چالش هایی است که متأسفانه باعث شدت یافتن پرسشها و کم کردن و تَنَزُلِ رونق بازار این حوزه شده است است.
ناتوانی در بازار یابی،سود آوری مطلوب را تحت الشعاع قرار می دهد
سیروس تفرشی، یکی از فعالان سابق حوزه معادن سنگ در گفت و گو با خبرنگار صنعت،تجارت و کشاورزیگفت: متأسفانه در بخش بازاریابی با چالش ها و ضعف های بسیای مواجه هستیم و تا زمانی که در عرصه اشاره شده، به صورت حرفه ای و کارآمدتری ایفای نقش نکنیم، پرسشها موجود ادامه خواهد داشت.
وی افزود: در قسمت استخراج سنگ نیز، به روز و توانمند نیستیم که این عارضه باعث شده است تا ضایعات معادن سنگ، گاهی 40 تا 50 درصد برآورد شود.
تفرشی گفت: شدت یافتن نظارت های کیفی بر محصولات و استخراجات معادن سنگ از دیگر ضروریاتی است که باید با جدیت هر چه بیشتری مد نظر قرار گیرد در غیر این صورت، مجموع چالش های اشاره شده است عرصه را بر فعالیت در این بخش، تنگ تر از گذشته می نماید.
این فعال در عرصه معدن سنگ عنوان کرد: شایسته و زیبنده نیست کشوری که دارنده چهارمین معادن سنگ دنیا هست، به واردات سنگ قبر مبادرت ورزد.
وی افزود: قطعاً با حمایت مضاعف از فعالان این حوزه ، می توان به توفیقات بیشتری نائل شد که بخشی از این حمایت باید در جهت تأمین مواد اولیه و تسهیل فرآیند فراهم سازی آن متمرکز شود لیکن در حال حاضر یکی از چالش های اساسی در عرصه فعالیتی مذکور، مشمول پیچیدگی های مرتبط با تأمین مواد اولیه می شود.
تفرشی عنوان کرد: در صورت تأمین مواد اولیه، در حوزه صادرات نیز می توان به موفقیت های چشمگیر ی دست یافت.
امید آن می رود با برنامه ریزی مدون و اصولی، بستر و شرایط مورد نیاز جهت توسعه هر چه زیاد صنعت تولید سنگ مهیا شود و حصول این امر جز با تکیه بر ظرفیت های داخلی و ارتقای سطح امکانات و تجهیزات میسر نخواهد شد.
آن چنان که در گزارشات بعضی رسانه ها منعکس شده، کشور عزیزمان ایران از توانایی صادرات سنگ قبر به 100 کشور دنیا برخوردار هست، امری که مستلزم اتخاذ تدابیر مؤثر، کارآمد و عملیاتی هست، در غیر این صورت ادامه اوضاع موجود، مسیر تحقق چنین اهدافی را ناهموار و دشوارتر از گذشته خواهد ساخت.
انتهای پیام/

واژه های کلیدی: ایران | ایرانی | واردات | اقتصادی | واردات سنگ | سنگ قبر | بیکاری | صادرات

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : topsblog